Miej pieniądze pod kontrolą
Sponsorzy
Polecane Konta
Polecane Kredyty
Reklamy
konta bankowe

informator

wydarzenia sportowe

Share
Share Button

Płatności online, internet rzeczy… W co uderzą cyberprzestępcy w 2015 roku?

Według prognoz ekspertów firmy ESET, przyszły rok przyniesie wzrost liczby ataków targetowanych, czyli skierowanych do konkretnych odbiorców. Również systemy płatności kartami kredytowymi oraz płatności online znajdą się na celowniku cyberprzestępców. Wykorzystają oni także nowy trend – rosnącą popularność internetu rzeczy.

Ataki targetowane

Jedno jest pewne – liczba ataków targetowanych wzrosła na przestrzeni ostatnich kilku lat i ten trend na pewno utrzyma się w 2015 roku. Zazwyczaj ataki targetowane, a więc ataki skierowane do konkretnego odbiorcy lub instytucji, przeprowadzane są przy wykorzystaniu inżynierii społecznej lub exploitów typu 0-day, a więc takich, które wykorzystują luki niezałatane jeszcze przez producentów aplikacji i rozwiązań zabezpieczających.

W 2010 roku zidentyfikowano trzy duże ataki targetowane, natomiast w 2014 roku liczba dużych ataków wzrosła do 53. Są to dane dla wykrytych ataków, a wiele z nich mogło pozostać niezauważonych. Jednymi z najpopularniejszych ataków targetowanych były kampanie BlackEnergy czy Windigo.

Ataki na systemy płatnościowe

Coraz więcej osób płaci za pomocą kart płatniczych. Ten trend postanowili wykorzystać cyberprzestępcy, tworząc rodzinę zagrożeń dla terminali kart płatniczych tj. JacksPos czy Dexter. To prawdopodobnie przy użyciu tych zagrożeń cyberprzestępcy wykradli dane 56 milionów kart, którymi płacono w sieci hipermarketów Home Depot. Eksperci ESET prognozują, że w 2015 roku ataki na terminale kart płatniczych staną się jeszcze bardziej popularne.

Ransomware, malware i bitcoiny

Eksperci ESET prognozują, że cyberprzestępcy zaczną przeprowadzać jeszcze więcej ataków powiązanych z wirtualnymi walutami. W tym roku cyberprzestępca stojący za największym atakiem tego typu zarobił równowartość 600 000 dolarów w bitcoinach, wykorzystując sieć zainfekowanych komputerów (botnet) do generowania wirtualnego pieniądza.

Również zagrożenia ransomware, które blokują ekran lub dostęp do plików i w zamian za ich odblokowanie żądają okupu, staną się jeszcze bardziej popularne w przyszłym roku. W 2014 wiele dużych firm, m.in. Yahoo, AOL, stały się ofiarami takich zagrożeń. W tym roku ESET odkrył także pierwsze zagrożenie szyfrujące pliki na smartfonach z Androidem – Simplocker.

Internet rzeczy

Eksperci ESET przewidują również wzrost liczby ataków na urządzenia z podłączeniem do internetu. W tym roku zaobserwowano ataki na takie urządzenia jak: Smart TV, systemy biometryczne w smartfonach, routery, a także Google Glass. Mimo raczkującej popularności internetu rzeczy, cyberprzestępcy spróbują wykorzystać ten trend do osiągnięcia swoich celów.

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: